NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота
4325
Авансцена

Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота

Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота, каза художникът Александър Василев – Василевса, който е роден във Враца. На 3 ноември се отбелязва Денят на българския художник. Според Василев неговите стил и техника са уникални – мозаечна живопис с маслени бои и кварцов пясък. "В мои платна има над 10 000 фрагмента", казва той

| 03 Ноември 2024, 15:02 ч.
Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота
Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота
Снимка © БТА

Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота, каза художникът Александър Василев – Василевса, който е роден във Враца.

Моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец" и девет избрани български продукции ще бъдат част от програмата на 40-ите юбилейни Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол, които ще се проведат между 28 и 7 септември, съобщават организаторите от Фондация "Аполония".

В моноспектакъла, с който Куркински отбелязва 30 години на сцената, актьорът се превъплъщава в различни герои на Чудомир. Той е част от богатия афиш на фестивала, в който са включени постановки от различни театри в страната, сред които Варненският, Пловдивският, Ямболският, както и на Малък градски театър "Зад канала", Театър 199 "Валентин Стойчев" и други.

За любителите на българското кино са подбрани девет заглавия, от които три ще бъдат съвсем нови. Своята премиера на "Аполония" ще направи първият епизод на българския сериал "Всичко за сина ми". В него актьорът Димитър Рачков играе самотен бащ

Мишел Полнареф издаде нов сингъл и обяви албум и турне във Франция и концерт в Лондон, съобщи АФП.

Френско-американският изпълнител обяви завръщането си на 80-годишна възраст. 

Турнето ми във Франция е през 2025 г., концертът в Париж ще бъде в "Акор арена", а новият албум излиза на 28. февруари 2025 г., съобщи Полнареф в Инстаграм. 

В началото на април 2025 г. Полнареф ще дебютира в теаър "Аполо" в Лондон. 

Новият албум на изпълнителя носи заглавието Sexcetera. Излизането на 28 февруари ще бъде седем години след албума Enfin! - последният студиен албум на Полнареф, и три години след Polnareff chante Polnareff - компилация от изпълнения на пиано, с продадени над 80 000 копия. 

Полнареф е фигура във френската музика от 1966 с песента La Poupеe qui fait non, последвана от множество хитове през годините като Love me, please love

Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври.

Това е неговото 28-о издание, за което в града на Белоногата се очаква да пристигнат близо 30 автори на песни от цялата страна, съобщи Мария Дамянова, която е съпруга на основателя на фестивала Гриша Трифонов и основен помощник на община Харманли в организация му и в момента.

Тя припомни любопитни факти от основаването на „Поетични струни“ през далечната 1986 година. Идеята Харманли да бъде средище на бардовете, се заражда по време на Културните празници на града, които се провеждат тогава. Сред участниците в тях е

Европейски художници от Ренесанса до модерно изкуство са представени в изложбата „Европейска живопис“, която бе открита днес в залите на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.

Експозицията е част от програмата, с която библиотеката се включва в инициативата Европейски дни на наследството.

Избраните репродукции от фонда на отдел „Изкуство“ на библиотеката показват различни стилове и епохи, посочи при откриването Василена Георгиева от отдел „Изкуство“.  

Представени са творби на Ван Гог, Рембранд, Гоя, Тициан, Дюрер, Климт, Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов. Наред с репродукциите са показани албуми и литература за известни европейски художници.

Регионалната библиотека представя четири тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, които тази година са с водеща тема „

Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.

Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.

Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.   

Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и

На 3 ноември се отбелязва Денят на българския художник.

Според Василев неговите стил и техника са уникални – мозаечна живопис с маслени бои и кварцов пясък. "В мои платна има над 10 000 фрагмента", казва той.

Творбите му са вдъхновени от абстрактния експресионизъм. Той е самоук, но негови произведения са част от частни колекции във Великобритания, Италия, Канада, Белгия, Нидерландия и САЩ. 

Българската публика тепърва ще преоткрива абстрактния експресионизъм и абстрактното изкуство. Мисля, че вкусът към стиловете и техниката в изкуството се възпитава, казва Василев. 

„Започнах да рисувам на тридесет и седем години. Преди това не съм проявявал никакъв интерес към изкуството. Учил съм право. Моят единствен учител в изкуството е вече покойния голям врачански художник Тодор Ваков. Той ме е научил на най-важното нещо – да оценявам и изживявам свободата“, казва Александър Василев.  

Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес. 

Азиатската нация и управляваният от комунисти остров са разделяни от 13 000 км разстояние, както и от различни езици и културни традиции. Въпреки това изглежда, че тези бариери падат благодарение на заразителните ритми и сложната хореография на корейския поп.

Корейската популярна музика, или кей поп, стана известна по света, като днес момчешки банди като Би Ти Ес и Ен Си Ти, както и техният женски аналог „Блекпинк“ съперничат на Тейлър Суифт по брой сваляния от мрежата и продажби на албуми.

Сега кей попът бавно навлиза в Куба, където салсата е крал и скоростта на интернет доскоро беше наистина ниска. 

През почивните дни, далеч от Сеул, десетки юноши, носещи плисирани

Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия.

Наградата за цялостно творчество бе връчена от кмета на София Васил Терзиев.Той даде специалното отличие на актрисата Цветана Манева.

„Всички очакват да се зарадвам. Особено е усещането, но аз наричам себе си „особен случай“. Успявам да събера толкова тонус, толкова сили и да се радвам на това, че съм на 80 години и да ви призная - искам още“, каза тя.

Актрисата получи статуетка, дело на Георги Чапкънов, реплика на статуята „Света София“.

По време на церемонията бяха раздадени общо 13 отличия в различни категории. Наградата на журито бе присъдена на Захари Карабашлиев за романа му „Рана“. Носител на наградата за литература е Виктор Топалов за книгата „Кв

Красимира Колдамова – балерина, педагог и хореограф, получава специалната награда „Импулс“ за цялостен принос в развитието на българския танц, съобщава инициаторът – хореографът Росен Михайлов. Събитието ще се състои на 13 октомври, на сцената на Народния театър „Иван Вазов“. Входът е свободен. 

Отличията се връчват за четвърти път – за постижения в областта на класическия и съвременния танц в България. 

Красимира Колдамова завършва първия експериментален клас нa балетното училище в София (1954) и веднага постъпва в балета на операта. Специализира в Московското академично хореографско училище на Болшой театър (1958). Печели награди на конкурси и фестивали в Москва, Виена, Варна. Носител е на орден „Стара планина“ (втора степен) и на званието „академи

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

ИДЕЯТА

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из

"Бийтълджус Бийтълджус" открива 81-вото издание на кинофестивала във Венеция, съобщи АП. Майкъл Кийтън, Джена Ортега, Катрин О`Хара и Моника Белучи са сред звездите на продукцията, които ще минат по червения килим.

Филмът е продължение на хорър комедията на Тим Бъртън "Бийтълджус" от 1988 г. Семейство Дийц е отново в къщата, а Уинона Райдър вече играе майка на Джена Ортега. Семейството ще се натъкне на таласъма пакостник Майкъл Кийтън. 

Премиерата на "Бийтълджус, Бийтълджус" е на фестивала във Венеция, който се открива днес, но филмът е извън конкурсната програма. 

Кинофестивалът ще представи и друга извънконкурсна премиера - "Вълци единаци" с Брад Пит и Джордж Клуни. На 7 септември, преди връчването на наградите, ще бъде представен филмът "Хоризонт: Американска сага - Глава 2" на Кевин Костнър. 

Сред филмите, борещи се за наградата "Златен л

Години наред Василевса е живял, работил и творил в Лондон, Ню Йорк. Във Враца живее вече от една година и преди дни откри своя галерия, където са изложени над петдесет творби. В галерията има обособено ателие, където ще рисува.

Според него вече не е нужно да имаш галерия в голям град. С новите технологии няма значение от коя точка на света твориш и излагаш произведенията си, казва Василев. По думите му се чувства много добре във Враца.

Винаги съм знаел къде ми е коренът, казва художникът. Според него Враца е много красив и динамичен град. "Тук има комбинация от урбанизация и прекрасна природа. Няма много места в света, в които излизаш от центъра и за две минути си в Балкана", допълва Василевса.

Да имаш муза е много важно, вдъхновението е още по-значимо, смята той. За него изкуството в определени моменти е било спасение. "Чрез картините си всеки художник демонстрира интелект, обща култура, знания. Това е нашата изява, нашата демонстрация", добавя Василев. "Имам голям обем картини. Съмнявам се, че има художник в България или в Европа, който да има налични над 1000 платна. Не съм зависим от продажби и това е моята сила и огромна свобода", допълва той. 

Всеки художник трябва да знае с какво е различен, казва също той. Воден от тази максима Василевса създава симбиоза между изкуство и спорт – спортисти, шампиони се включват в проекта му. Картините, докоснати от тези необикновени хора, са изключителни, казва Василев. Целият цикъл е над 1000 платна. Предстоят му изложби в София и Пловдив. 

Творецът започва проекта си през 2013 г. Първите му платна са с Кубрат Пулев. Следват проекти с Армен Назарян, Наим Сюлейманоглу, Благой Иванов – Багата, Александър Томов, Валентин Йорданов, Стефка Костадинова, Мария Гроздева, Николай Бухалов, Серафим Тодоров, Янко Русев, Веселин Топалов, Нешка Робева, Димитър Пенев, Йордан Йовчев и легендата на футболния отбор "Милан" Франко Барези.

"Това е моята почит към успехите на тези хора и търсенето ми като творец. Те са хората, на които се възхищавам. Хората, които считам за национално богатство. Ние превъзхождаме много от големите държави в определен тип спортове като шампиони и това е моята цел – да покажем това, което тези хора са постигнали, представяйки България и себе си“, обясни Александър Василев. 

Към всяка картина има  QR код, който води до професионално видео със съответния спортист, с информация за него и с кадри как е участвал в създаването на творбата, разказа Василева. Димитър Бербатов, Григор Димитров и Христо Стоичков са спортистите, които оттук нататък Василев иска да включи и с това ще завърши проекта си. 

Изложбата „Споделени движения“ (Mouvements Partagés), обединяваща изкуството и спорта, бе разположена от юни до август 2024 г. в Българския културен институт в Париж. Тя е българското участие в т.нар. културна олимпиада, която се проведе във френската столица успоредно с най-голямото световно спортно събитие това лято - олимпийските игри.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 12:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
4325
Авансцена

Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота

На 3 ноември се отбелязва Денят на българския художник.Творбите му са вдъхновени от абстрактния експресионизъм.

| 03 Ноември 2024, 15:02 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота
Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота
Снимка © БТА

Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота, каза художникът Александър Василев – Василевса, който е роден във Враца.

На 3 ноември се отбелязва Денят на българския художник.

Моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец" и девет избрани български продукции ще бъдат част от програмата на 40-ите юбилейни Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол, които ще се проведат между 28 и 7 септември, съобщават организаторите от Фондация "Аполония".

В моноспектакъла, с който Куркински отбелязва 30 години на сцената, актьорът се превъплъщава в различни герои на Чудомир. Той е част от богатия афиш на фестивала, в който са включени постановки от различни театри в страната, сред които Варненският, Пловдивският, Ямболският, както и на Малък градски театър "Зад канала", Театър 199 "Валентин Стойчев" и други.

За любителите на българското кино са подбрани девет заглавия, от които три ще бъдат съвсем нови. Своята премиера на "Аполония" ще направи първият епизод на българския сериал "Всичко за сина ми". В него актьорът Димитър Рачков играе самотен бащ

Мишел Полнареф издаде нов сингъл и обяви албум и турне във Франция и концерт в Лондон, съобщи АФП.

Френско-американският изпълнител обяви завръщането си на 80-годишна възраст. 

Турнето ми във Франция е през 2025 г., концертът в Париж ще бъде в "Акор арена", а новият албум излиза на 28. февруари 2025 г., съобщи Полнареф в Инстаграм. 

В началото на април 2025 г. Полнареф ще дебютира в теаър "Аполо" в Лондон. 

Новият албум на изпълнителя носи заглавието Sexcetera. Излизането на 28 февруари ще бъде седем години след албума Enfin! - последният студиен албум на Полнареф, и три години след Polnareff chante Polnareff - компилация от изпълнения на пиано, с продадени над 80 000 копия. 

Полнареф е фигура във френската музика от 1966 с песента La Poupеe qui fait non, последвана от множество хитове през годините като Love me, please love

Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври.

Това е неговото 28-о издание, за което в града на Белоногата се очаква да пристигнат близо 30 автори на песни от цялата страна, съобщи Мария Дамянова, която е съпруга на основателя на фестивала Гриша Трифонов и основен помощник на община Харманли в организация му и в момента.

Тя припомни любопитни факти от основаването на „Поетични струни“ през далечната 1986 година. Идеята Харманли да бъде средище на бардовете, се заражда по време на Културните празници на града, които се провеждат тогава. Сред участниците в тях е

Европейски художници от Ренесанса до модерно изкуство са представени в изложбата „Европейска живопис“, която бе открита днес в залите на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.

Експозицията е част от програмата, с която библиотеката се включва в инициативата Европейски дни на наследството.

Избраните репродукции от фонда на отдел „Изкуство“ на библиотеката показват различни стилове и епохи, посочи при откриването Василена Георгиева от отдел „Изкуство“.  

Представени са творби на Ван Гог, Рембранд, Гоя, Тициан, Дюрер, Климт, Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов. Наред с репродукциите са показани албуми и литература за известни европейски художници.

Регионалната библиотека представя четири тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, които тази година са с водеща тема „

Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.

Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.

Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.   

Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и

Според Василев неговите стил и техника са уникални – мозаечна живопис с маслени бои и кварцов пясък. "В мои платна има над 10 000 фрагмента", казва той.

Творбите му са вдъхновени от абстрактния експресионизъм. Той е самоук, но негови произведения са част от частни колекции във Великобритания, Италия, Канада, Белгия, Нидерландия и САЩ. 

Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес. 

Азиатската нация и управляваният от комунисти остров са разделяни от 13 000 км разстояние, както и от различни езици и културни традиции. Въпреки това изглежда, че тези бариери падат благодарение на заразителните ритми и сложната хореография на корейския поп.

Корейската популярна музика, или кей поп, стана известна по света, като днес момчешки банди като Би Ти Ес и Ен Си Ти, както и техният женски аналог „Блекпинк“ съперничат на Тейлър Суифт по брой сваляния от мрежата и продажби на албуми.

Сега кей попът бавно навлиза в Куба, където салсата е крал и скоростта на интернет доскоро беше наистина ниска. 

През почивните дни, далеч от Сеул, десетки юноши, носещи плисирани

Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия.

Наградата за цялостно творчество бе връчена от кмета на София Васил Терзиев.Той даде специалното отличие на актрисата Цветана Манева.

„Всички очакват да се зарадвам. Особено е усещането, но аз наричам себе си „особен случай“. Успявам да събера толкова тонус, толкова сили и да се радвам на това, че съм на 80 години и да ви призная - искам още“, каза тя.

Актрисата получи статуетка, дело на Георги Чапкънов, реплика на статуята „Света София“.

По време на церемонията бяха раздадени общо 13 отличия в различни категории. Наградата на журито бе присъдена на Захари Карабашлиев за романа му „Рана“. Носител на наградата за литература е Виктор Топалов за книгата „Кв

Красимира Колдамова – балерина, педагог и хореограф, получава специалната награда „Импулс“ за цялостен принос в развитието на българския танц, съобщава инициаторът – хореографът Росен Михайлов. Събитието ще се състои на 13 октомври, на сцената на Народния театър „Иван Вазов“. Входът е свободен. 

Отличията се връчват за четвърти път – за постижения в областта на класическия и съвременния танц в България. 

Красимира Колдамова завършва първия експериментален клас нa балетното училище в София (1954) и веднага постъпва в балета на операта. Специализира в Московското академично хореографско училище на Болшой театър (1958). Печели награди на конкурси и фестивали в Москва, Виена, Варна. Носител е на орден „Стара планина“ (втора степен) и на званието „академи

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

ИДЕЯТА

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из

"Бийтълджус Бийтълджус" открива 81-вото издание на кинофестивала във Венеция, съобщи АП. Майкъл Кийтън, Джена Ортега, Катрин О`Хара и Моника Белучи са сред звездите на продукцията, които ще минат по червения килим.

Филмът е продължение на хорър комедията на Тим Бъртън "Бийтълджус" от 1988 г. Семейство Дийц е отново в къщата, а Уинона Райдър вече играе майка на Джена Ортега. Семейството ще се натъкне на таласъма пакостник Майкъл Кийтън. 

Премиерата на "Бийтълджус, Бийтълджус" е на фестивала във Венеция, който се открива днес, но филмът е извън конкурсната програма. 

Кинофестивалът ще представи и друга извънконкурсна премиера - "Вълци единаци" с Брад Пит и Джордж Клуни. На 7 септември, преди връчването на наградите, ще бъде представен филмът "Хоризонт: Американска сага - Глава 2" на Кевин Костнър. 

Сред филмите, борещи се за наградата "Златен л

Българската публика тепърва ще преоткрива абстрактния експресионизъм и абстрактното изкуство. Мисля, че вкусът към стиловете и техниката в изкуството се възпитава, казва Василев. 

„Започнах да рисувам на тридесет и седем години. Преди това не съм проявявал никакъв интерес към изкуството. Учил съм право. Моят единствен учител в изкуството е вече покойния голям врачански художник Тодор Ваков. Той ме е научил на най-важното нещо – да оценявам и изживявам свободата“, казва Александър Василев.  

Години наред Василевса е живял, работил и творил в Лондон, Ню Йорк. Във Враца живее вече от една година и преди дни откри своя галерия, където са изложени над петдесет творби. В галерията има обособено ателие, където ще рисува.

Според него вече не е нужно да имаш галерия в голям град. С новите технологии няма значение от коя точка на света твориш и излагаш произведенията си, казва Василев. По думите му се чувства много добре във Враца.

Винаги съм знаел къде ми е коренът, казва художникът. Според него Враца е много красив и динамичен град. "Тук има комбинация от урбанизация и прекрасна природа. Няма много места в света, в които излизаш от центъра и за две минути си в Балкана", допълва Василевса.

Да имаш муза е много важно, вдъхновението е още по-значимо, смята той. За него изкуството в определени моменти е било спасение. "Чрез картините си всеки художник демонстрира интелект, обща култура, знания. Това е нашата изява, нашата демонстрация", добавя Василев. "Имам голям обем картини. Съмнявам се, че има художник в България или в Европа, който да има налични над 1000 платна. Не съм зависим от продажби и това е моята сила и огромна свобода", допълва той. 

Всеки художник трябва да знае с какво е различен, казва също той. Воден от тази максима Василевса създава симбиоза между изкуство и спорт – спортисти, шампиони се включват в проекта му. Картините, докоснати от тези необикновени хора, са изключителни, казва Василев. Целият цикъл е над 1000 платна. Предстоят му изложби в София и Пловдив. 

Творецът започва проекта си през 2013 г. Първите му платна са с Кубрат Пулев. Следват проекти с Армен Назарян, Наим Сюлейманоглу, Благой Иванов – Багата, Александър Томов, Валентин Йорданов, Стефка Костадинова, Мария Гроздева, Николай Бухалов, Серафим Тодоров, Янко Русев, Веселин Топалов, Нешка Робева, Димитър Пенев, Йордан Йовчев и легендата на футболния отбор "Милан" Франко Барези.

"Това е моята почит към успехите на тези хора и търсенето ми като творец. Те са хората, на които се възхищавам. Хората, които считам за национално богатство. Ние превъзхождаме много от големите държави в определен тип спортове като шампиони и това е моята цел – да покажем това, което тези хора са постигнали, представяйки България и себе си“, обясни Александър Василев. 

Към всяка картина има  QR код, който води до професионално видео със съответния спортист, с информация за него и с кадри как е участвал в създаването на творбата, разказа Василева. Димитър Бербатов, Григор Димитров и Христо Стоичков са спортистите, които оттук нататък Василев иска да включи и с това ще завърши проекта си. 

Изложбата „Споделени движения“ (Mouvements Partagés), обединяваща изкуството и спорта, бе разположена от юни до август 2024 г. в Българския културен институт в Париж. Тя е българското участие в т.нар. културна олимпиада, която се проведе във френската столица успоредно с най-голямото световно спортно събитие това лято - олимпийските игри.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.